19 Ianuarie, 2023 Pitești-ul la zi

Sancțiuni pentru parcări neregulamentare, în Pitești!

Serviciul Siguranţă Rutieră, din cadrul Poliţiei Locale Pitești, a acordat, de la începutul anului până în prezent, 260 de sancţiuni contravenţionale, cu o valoare totală de 42.985 lei, pentru parcarea sau staţionarea neregulamentară a autovehiculelor - cele mai multe dintre ele, în zona centrală a municipiului.
De asemenea, au fost ridicate 6 autoturisme staționate în zonele unde sunt montate indicatoare adiționale ridicării.
Trecerile de pietoni, stațiile de transport în comun, trotuarele din apropierea școlilor și a spitalelor sunt spații care deseori sunt ocupate în mod abuziv de mașini parcate neregulamentar.
Reamintim participanților la trafic că parcarea neregulamentară a autovehiculelor pune în pericol siguranța și viețile oamenilor.