Renovare energetică a "Clădirii Primăriei Municipiului Pitești" - cod C5-B2.1.a-1602 - Secțiunea I - Prezentarea proiectului

DESCRIERE PROIECT

Numele proiectului de reformă/investiție: ”Renovare energetică a Clădirii Primăriei Municipiului Pitești”

Municipiul Pitesti implementeaza proiectul ”Renovare energetică a Clădirii Primăriei Municipiului Pitești”, finanțat în cadrul Planului Național de Redresare și Rezilienta, Componenta 5 – Valul renovării, Axa 2 – Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri publice, Operatiunea B.2: Renovarea energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice.

Componenta 5 – Valul renovării, urmărește îmbunătățirea fondului construit printr-o abordare integrată a eficienței energetice, a consolidării seismice, a reducerii riscului la incendiu și a tranziției către clădiri verzi și inteligente, conferind respectul cuvenit pentru estetică și calitatea arhitecturală a acestuia, dezvoltarea unor mecanisme adecvate de monitorizare a performanțelor fondului construit și asigurarea capacității tehnice pentru implementarea investițiilor.

Obiectivul general al proiectului îl reprzintă renovarea energetică a Clădirii Primăriei Municipiului Pitești.

Scopul principal al măsurilor de renovare a clădirii existente îl constituie reducerea consumurilor de caldură pentru încălzirea spațiilor și pentru prepararea apei calde de consum în condițiile asigurării condițiilor de microclimat confortabil.

Valoarea totală a proiectului, inclusiv finanțarea (valoare eligibilă din PNRR)  - 9.458.081,95 lei, fara TVA, respectiv 11.255.117,53 lei, inclusiv TVA

Data începerii și finalizării proiectului: 26.01.2023 – 26.01.2025

Codul proiectului: C5-B2.1.a-1602

Date de contact: Manager Proiect – Ana Mihaela Brădeanu – telefon 0372.716.347, int.268.

”PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

https://mfe.gov.ro/pnrr/                                                https://www.facebook.com/PNRROficial/

Proiecte cu finanțare nerambursabilă PNRR 2021-2027