ANUNȚ privind deschiderea sesiunii de finanțare a Programului Rabla Local la nivelul UAT Pitești, județul Argeș

Primăria municipiului Pitești anunță că, începând cu data de 16.10.2023, solicitanții de finanțare pot depune documentele, fie fizic, la sediul Primăriei Municipiului Pitești din strada Victoriei, nr. 24, intrarea D, fie on-line, prin expedierea pe adresa de e-mail primaria@primariapitesti.ro a acestora, în format PDF, conținând semnătura beneficiarului.
Compartimentul Relații Publice primește documentele solicitanților de finanțare. Comisia le analizează în ordinea depunerii. În cazul în care se constată că lipsesc documente sau acestea nu sunt completate corect, solicitantul de finanțare va fi înștiințat că este necesară completarea/corectarea acestora în termen de 10 zile lucrătoare.
Dacă solicitantul de finanțare nu completează, respectiv nu corectează documentele în termenul stipulat mai sus, comisia întocmește referatul de respingere a cererii de acordare a stimulentului de casare a autovehiculului uzat, solicitantul fiind înștiințat printr-o adresă.
În cazul aprobării cererii, solicitantul de finanțare va fi informat ca, în termen de 10 zile, să se prezinte la sediul Primăriei Municipiului Pitești pentru a încheia contractul de finanțare între Primăria Municipiului Pitești și beneficiar (persoană fizică).
După semnarea contractului, în termen de maximum 30 de zile, solicitantul trebuie să prezinte la Primăria Municipiului Pitești certificatul pentru constatarea componentelor esențiale ale autovehiculului uzat, în original, documentul de casare emis de colectorul autorizat, dovada radierii din circulație a autovehiculului uzat (copie), dovada scoaterii de la rolul fiscal a autovehiculului uzat (certificat fiscal), după validarea acestora procedându-se la plata stimulentului de casare.
ATENȚIE: CASAREA ȘI RADIEREA AUTOVEHICULULUI se realizează doar după semnarea contractului de finanțare cu Primăria Municipiului Pitești.
Lista colectorilor autorizați de pe raza județului Argeș se regăsește pe site-ul Administrației Fondului pentru Mediu - https://www.afm.ro/
Pentru detalii suplimentare despre Programul Rabla Local, cei interesați pot suna la numărul de telefon 0372481815.

Documentele necesare:
1.Cererea de înscriere;
2.Actul de identitate al proprietarului autovehiculului, în copie;
3.Cartea de identitate și certificatul de înmatriculare a autovehiculului, în copie;
4.Certificat de atestare fiscală emis de către Direcția Impozite și Taxe Locale care să ateste că titularul nu este înregistrat cu obligații restante de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul local;
5.Certificat de atestare fiscală emis de Administrația Națională de Administrare Fiscală care să ateste că titularul nu este înregistrat cu obligații restante de plată a taxelor, impozitelor, amenzilor și contribuțiilor către bugetul de stat, în original;
6.Cazier judiciar, în original;
7.Extrasul de cont al solicitantului de finanțare, cu codul IBAN unde se va face transferul stimulentului pentru casare;
8.Angajament prin care solicitantul de finanțare se obligă că nu va achiziționa un autoturism cu norma de poluare Euro 5 și/sau inferioară în termen de 3 ani de la primirea stimulentului pentru casare;
9.Informare privind prelucrarea datelor cu caracter personal, în original;
10.În cazul persoanei fizice care a devenit proprietar ca urmare a partajului judiciar sau a dezbaterii procedurii succesorale, dovada deținerii proprietății, respectiv hotărârea judecătorească, certificatul de moștenitor etc., în copie;
11.Declarație pe propria răspundere a solicitantului de finanțare, persoană fizică, care a devenit proprietar al autovehiculului uzat ca urmare a partajului judiciar sau a dezbaterii procedurii succesorale, dacă este cazul;
12.Acordul scris al coproprietarului/coproprietarilor privind participarea în cadrul Programului, precum și copie de pe actul de identitate al acestora (în situația în care autovehiculul este deținut în coproprietate);
13.Împuternicire/procură notarială, în cazul în care solicitantul deleagă o persoană care să-l reprezinte în relația cu Municipiul Pitești, dacă este cazul, în original;
14.Actul de identitate al împuternicitului, dacă este cazul.